Úvod do témy „Zjavenie“
Význam pojmu zjavenie
Slovo zjavenie v úplne všeobecnom význame znamená: odhalenie niečoho, čo existuje a je skryté alebo zahalené, aby to bolo možné vidieť a poznať, čo to vlastne je.
V bežnom živote sa ním označuje: náhle objavenie sa (a zmiznutie), zviditeľnenie niečoho alebo niekoho. Zvyčajne ide náhly prejav alebo vnímanie podstatnej povahy alebo významu niečoho, alebo intuitívne pochopenie skutočnosti prostredníctvom niečoho (napríklad udalosti), javu zvyčajne jednoduchého a nápadného.
V biblickom význame slova zjavenie ide o zjavenie Boha Stvoriteľa (Jahveho), ktorý človeku odhaľuje sám seba, svoju slávu, svoju podstatu a vlastnosti, svoju vôľu, cesty a plány – jednoducho odhaľuje seba, aby ho ľudia mohli poznať. Boh odhaľuje – kto je, čo urobil, čo robí a čo nude robiť.
Biblické náboženstvo (biblická viera) je náboženstvo zjavenia. Je to viera založená na skutočnosti, na fakte, že Boh prišiel k človeku odhalil mu sám seba. K Božiemu sebazjaveniu dochádza vždy s požiadavkou, aby človek veril tomu, čo mu bolo zjavené a podľa toho v poslušnosti konal. Inými slovami, neprichádza k človeku len ako informácia, ale ako záväzné pravidlo viery a správania. Ľudský život má prebiehať v pokornej viere v zjavené Božie požiadavky.
Ak človek (ľudstvo) má poznať Boha, tak samozjavenie Boha je nevyhnutné z dvoch dôvodov:
1. Sme stvorení. Boh existuje nezávisle od svojho stvorenstva. Boh a človek sa líšia podstatou bytia. Je to rozdielnosť v bytí. Rozdiel v bytí znamená aj rozdiel v poznaní. Preto sa nám Boh musí sám zjaviť. O Bohu vieme len to, čo o sebe sám zjavil.
2. Sme hriešni. Pád do hriechu obmedzil našu morálku a duchovné poznanie, vnímanie duchovného sveta. Jediná cesta k poznaniu Boha je tá, keď Boh obnoví naše porušené chápanie obnovením nášho vnútorného človeka.
Biblickí učitelia upozorňujú na hojnosť výskytu slov s významom zjavenie. V ďalšom sa venujeme dvom z nich. Sú to slová z Nového zákona: epifánia a parúzia a v náboženskej literatúre sa s nimi často stretávame.
epifánia ako zjavenie
epifánia (-ie, ž.) je grécke slovo vo význame: 1. zviditeľnenie, sláva; zjavenie božstva v reálnej podobe alebo vízii; 2. sviatok Zjavenia Pána
Prvý význam Slovom epifánia je pomenované „objavenie alebo prejavenie sa božskej bytosti“. Sú nimi teofánia a kristofánia, ktoré sú typy epifánie. Teofánia je prejav Boha, ktorý je „hmatateľný“ ľudskými zmyslami. V najužšom zmysle slova ide o viditeľné zjavenie Boha v starozákonnom období, často, ale nie vždy, v ľudskej podobe. Je všeobecná mienka, že kedykoľvek niekoho navštívil „Pánov anjel“, bol to v skutočnosti predobraz Krista (kristofánia). Takéto zjavenie nachádzame v 1. Mojžišovej 16:7-14; 22:11-18; Sudcov 5:23; 2. kráľov 19:35 a v ďalších pasážach (Jozua 5:13-15). Teofánia, v ktorej Boh na seba berie ľudskú podobu, predznamenáva vtelenie, v ktorom Boh prijíma podobu človeka, aby žil medzi nami ako Emanuel, čiže „Boh s nami“ (Matúš 1:23).
Druhý význam Slovom Zjavenie (Epifánia), písané s veľkým začiatočným písmenom, sa označuje cirkevný sviatok (Zjavenie Pána, alebo pomenovaný aj ako Sviatok troch kráľov), ktorý sa slávi predovšetkým vo východných cirkvách. Pripadá na 6. januára a pripomína návštevu mudrcov (kráľov) od východu a zjavenie (príchod) Božieho Syna ako Syna človeka.
parúzia ako zjavenie
parúzia (-ie, ž.) je grécke slovo, ktorým sa podľa Nového zákona označuje druhý príchod Ježiša Krista z neba na zem (Kristov deň)
Dôležitosť zjavenia
Pre človeka konečným dôsledkom biblického zjavenia je uvedomenie si, že potrebuje záchranu, Spasiteľa v osobe Ježiša Krista. Mnohí ľudia prichádzajú ku Kristovi v dôsledku traumatickej udalosti, ako je nehoda alebo vážna choroba. Skrze rôzne dramatické udalosti sa im dostáva zjavené poznanie krehkosti zemského života a reality smrti. Privádza ich to k otázke, čo bude po smrti. Iným toto poznanie je zjavené zvesťou evanjelia alebo čítaním Biblie. Nech sa to s nimi udeje akokoľvek, všetkým, ktorí sa vo viere obrátili k Bohu, sa dostalo nejaké zjavenie o realite nadprirodzena, Boha, hriechu, neba, pekla, večnosti a Kristovom diele na kríži. Na toto zjavenie zareagovali pokáním z hriechu a prijatím Ježiša Krista ako svojho Spasiteľa a Pána.
Kategórie zjavenia
Dve hlavné kategórie Božieho zjavenia sú všeobecné zjavenie a zvláštne zjavenie. Vo všeobecnom zjavení Boh odhaľuje seba samého nejakým nepriamym, prirodzeným prostriedkom. Zvláštne zjavenie je Božie odhaľovanie seba samého prostriedkom priamym, nadprirodzeným. Píšeme o nich v nasledujúcich článkoch.
Súvisiace články: Články v kategórii Dobrá správa
Umiestnené: 4. apríla 2025