Biblické slová a výrazy na „e“

 

 

ek- 

 

eklézia  – ie ž. /gréc./  1. zhromaždenie, snem v antickom Grécku 2.cirkev, cirkevné zhromaždenie, cirkevná obec

       Podrobnejšie vysvetlenie slova eklézia vo význame cirkev sa nachádza na adrese Cirkrv prvprodených – 2. časť .

 

ep-

 

epifánia (-ie, ž.) je grécke slovo vo význame: 1. zviditeľnenie, sláva; zjavenie božstva v reálnej podobe alebo vízii;  2. sviatok Zjavenia Pána

       Prvý význam  Slovom epifánia je pomenované „objavenie alebo prejavenie sa božskej bytosti“. Sú nimi teofániakristofánia, ktoré sú typy epifánie. Teofánia je prejav Boha, ktorý je „hmatateľný“ ľudskými zmyslami. V najužšom zmysle slova ide o viditeľné zjavenie Boha v starozákonnom období, často, ale nie vždy, v ľudskej podobe. Je všeobecná mienka, že kedykoľvek niekoho navštívil „Pánov anjel“, bol to v skutočnosti predobraz Krista (kristofánia). Takéto zjavenie nachádzame v 1. Mojžišovej 16:7-14; 22:11-18; Sudcov 5:23; 2. kráľov 19:35 a v ďalších pasážach (Jozua 5:13-15). Teofánia, v ktorej Boh na seba berie ľudskú podobu, predznamenáva vtelenie, v ktorom Boh prijíma podobu človeka, aby žil medzi nami ako Emanuel, čiže „Boh s nami“ (Matúš 1:23).

       Druhý význam  Slovom Zjavenie (Epifánia), písané s veľkým začiatočným písmenom, sa označuje cirkevný sviatok (Zjavenie Pána, alebo pomenovaný aj ako Sviatok troch kráľov), ktorý sa slávi predovšetkým vo východných cirkvách. Pripadá na 6. januára a pripomína návštevu mudrcov (kráľov) od východu a zjavenie (príchod) Božieho Syna ako Syna človeka.

 

 

es-

 

eschatológia -ie, ž.  /slovo z gréčtiny; eschatos – posledný/ učenie o posledných veciach človeka a sveta

       Slovo exegéza je gréckeho pôvodu. Rozumieme ním správny výklad písomného textu v jeho pôvodnom význame.

 

 

ex-

 

exegéza – y ž. (gréc.): výklad, vysvetľovanie

Exegéza je náuka o správnom výklade textov tak, aby bol vystihnutý zmysel, ktorý do nich vložil pôvodca. Pojem exegéza vznikol v 17. storočí.

       V širšom zmysle slova pod exegézou rozumieme výklad každého textu, najmä výklad starých a dôležitých písomností, napr. zákonov.

       V užšom zmysle sa pod exegézou rozumie výklad Biblie. Pre nás slovo exegéza označuje správny výklad (vysvetlenie) biblického textu pomocou pravidiel, ktoré sú známe z hermeneutiky.

       Protikladom exegézy je eisegéza (vkladanie, vyprávanie). Pojmom eisegézasa označuje vnášanie vlastných myšlienok do biblického textu. Pojem eisegéza vznikol koncom 19. storočia.