Cesta k Bohu

doc. RNDr. Dra­ho­slav Vaj­da, CSc. Sve­dec­tvo o obrá­te­ní a zno­va zrodení.

V roku, v kto­rom som sa naro­dil, už pre­bie­ha­la dru­há sve­to­vá voj­na. Na Slo­ven­sku bolo vte­dy pomer­ne pokoj­ne – až na obdo­bie kon­ca voj­ny a hlav­ne pre­cho­du fron­tu cez naše úze­mie -, tak­že som pre­šil pokoj­né a šťast­né det­stvo. Žili sme skrom­ne, ale mali sme dosta­tok všet­ké­ho, čo sme k živo­tu potre­bo­va­li. Pokoj­né a radost­né bolo aj obdo­bie povin­nej škol­skej dochádz­ky a stre­doš­kol­ské­ho štúdia.

Naro­dil som sa, ako asi v tej dobe všet­ci na Slo­ven­sku, do kres­ťan­skej rodi­ny. Naša rodi­na pra­vi­del­ne nav­šte­vo­va­la nedeľ­né boho­služ­by a ja samoz­rej­me s nimi. Moja mama bola zbož­nou ženou a dba­la aj o moju domá­cu nábo­žen­skú výcho­vu a mod­li­teb­ný život. 

Po zme­ne štát­ne­ho zria­de­nia v roku 1948 sa zme­ni­lo aj celo­spo­lo­čen­ské a sve­to­ná­zo­ro­vé zmýš­ľa­nie. Zme­nil sa pohľad na svet a nábo­žen­stvo. To sa odra­zi­lo aj v škol­skej výcho­ve. Pred­lo­ži­li nám pohľad na novú lep­šiu budúc­nosť – a tak sme ju zača­li budo­vať. Ja už ako pionier som pat­ril k „mlá­de­ži novej, mlá­de­ži Got­wal­do­vej“. To však už nebo­lo zlu­či­teľ­né s kres­ťan­ským nábo­žen­stvom, v kto­rom som dovte­dy vyras­tal. Pod vply­vom spo­lo­čen­ské­ho tla­ku a škol­skej výcho­vy moja kres­ťan­ská vie­ra postup­ne zani­ka­la až som pres­ne v deň dovŕ­še­nia osem­nás­tich rokov poslal na far­nosť, do kto­rej naša rodi­na pat­ri­la, list, v kto­rom som ich požia­dal, aby ma vyškr­t­li zo zozna­mu čle­nov cir­kvi, lebo ja neve­rím, že Boh existuje.

To sa rodi­čia samoz­rej­me dozve­de­li a bola to pre nich veľ­ká tra­gé­dia. Moja mama nevy­chá­dza­la z pla­ču a sĺz. Ja som však bol neob­lom­ný a hrdý na to, že som sa zba­vil „nábo­žen­ské­ho tmár­stva a povier“. Stal som sa pre­sved­če­ným a nekom­pro­mis­ným ate­is­tom. Na stra­nu svoj­ho, ako som si mys­lel správ­ne­ho a vedec­ké­ho sve­to­ná­zo­ru som sa sna­žil dostať aj našich doma. Naj­viac času pre moje agi­tá­cie mala sta­rá mama. Ona si ma vypo­ču­la, ale na záver sa na mňa ako­si súcit­no-útr­p­ne pozre­la a vždy iba struč­ne pozna­me­na­la: „Vieš, ale Boh je“. A ja som bol z toho smut­ný a nešťast­ný, že akú zaos­ta­lú sta­rú mamu ja mám.

Po stre­doš­kol­skom štú­diu na peda­go­gic­kej ško­le pre vzde­la­nie uči­te­ľov základ­ných škôl som v štú­diu pokra­čo­val na Prí­ro­do­ve­dec­kej fakul­te Uni­ver­zi­ty J. A. Komen­ské­ho v Bra­ti­sla­ve. Štú­dium som ukon­čil v roku 1964 v odbo­re expe­ri­men­tál­na fyzi­ka a nastú­pil som na Žilin­skú uni­ver­zi­tu v Žili­ne (vte­daj­šiu Vyso­kú ško­lu doprav­nú – VŠD). Tu som ako peda­go­gic­ko-vedec­ký pra­cov­ník pra­co­val až do odcho­du do dôchod­ku v roku 2006. Pred­ná­šal som vše­obec­nú fyzi­ku pre den­né a diaľ­ko­vé for­my inži­nier­ske­ho štúdia.

Vo výskum­nej prá­ci som sa veno­val vyšet­ro­va­niu vlast­nos­tí polo­vo­di­čo­vých mate­riá­lov v sil­ných elek­tric­kých a mag­ne­tic­kých poliach a neskôr vyšet­ro­va­niu fázo­vých pre­cho­dov vo fero­elek­tric­kých lát­kach ultrazvukom. 

Tým, že som sa stal vyso­koš­kol­ským pra­cov­ní­kom sa vlast­ne napl­ni­li moje pred­sta­vy o celo­ži­vot­nom povo­la­ní. Vo svo­jich dva­nás­tich či tri­nás­tich rokoch som s urči­tos­ťou vedel, čím chcem byť. Moje roz­hod­nu­tie bolo, že budem buď uči­te­ľom ale­bo výskum­ní­kom (ale­bo-ale­bo). Na uni­ver­zi­te sa obe pred­sta­vy napl­ni­li a spo­ji­li v jed­no. Peda­go­gic­ká a výskum­ná prá­ca bola mojou rov­na­kou a súčas­nou pra­cov­nou nápl­ňou (aj-aj).

Od mojich osem­nás­tich rokov sa môj život nie­sol v ate­is­tic­kom pre­sved­če­ní, v mate­ria­lis­tic­kom sve­to­ná­zo­re, že všet­ko čo oko­lo seba vidí­me, čo exis­tu­je, je die­lom náho­dy a samo­voľ­né­ho vývi­nu. Žia­den Boh neexis­tu­je. Všet­ko vznik­lo samo od seba, ako to veda doka­zu­je a vysvet­ľu­je. Mojou užšou sve­to­ná­zo­ro­vou plat­for­mou bol tzv. meto­do­lo­gic­ký natu­ra­liz­mus, pod­ľa kto­ré­ho, pove­da­né jed­no­du­cho, exis­tu­je iba to, čo sa dá vysvet­liť prí­ro­do­ved­ný­mi zákon­mi – samoz­rej­me, že zákon­mi fyzi­ky. Čo sa zákon­mi fyzi­ky vysvet­liť nedá, to neexis­tu­je – to je len mýtus ale­bo nábo­žen­ská pove­ra. Svet je nád­her­ný a dob­re by sa tu žilo, keby ho neka­zi­li tí, kto­rých som vída­val vychá­dzať z kos­to­lov. Tých by bolo tre­ba, hoci aj radi­kál­ne, prevychovať.

Zalo­žil som si rodi­nu. Usíd­li­li sme sa v Žili­ne. Naro­dil sa nám syn, kto­ré­ho som samoz­rej­me vycho­vá­val ako ate­is­tu a vo vie­re v evo­lú­ciu. Ako rodi­na sme veľa voľ­né­ho času trá­vi­li v prí­ro­de a športovaním.

Čas ply­nul, roky pri­bú­da­li, ale život­ná radosť a bez­sta­rost­nosť sa so mňa postup­ne vytrá­ca­li. Stra­til som pokoj duše a mal som strach zo smr­ti. Oko­lo seba som videl radost­ných a šťast­ných ľudí a to bolo to, čo som ja napriek všet­kým mate­riál­nym život­ným isto­tám už nemal. Pre­čo je to so mnou tak? To bola pre mňa dôle­ži­tá a pál­či­vá otáz­ka. Nena­chá­dzal som na ňu odpo­veď. Porov­ná­val som sa s nie­kto­rý­mi spo­lu­pra­cov­ník­mi a iný­mi, kto­rých som poznal a dospel som k záve­ru, že to bude asi tým, že oni cho­dia do kos­to­la a ja nie. Toto som zo začiat­ku odmie­tal, ale táto dom­nien­ka postup­ne v mojej mys­li pre­ho­di­la výhyb­ku a to až tak, že som si polo­žil otáz­ku, že čomu ja vlast­ne verím. A tou­to otáz­kou som sa začal zaoberať.

Pre­to­že som sa spo­lie­hal, že veda spo­ľah­li­vo doká­za­la, že svet vzni­kol samo­voľ­ným vývi­nom, roz­ho­dol som sa, že pre­skú­mam dôka­zy, kto­ré to mali potvr­dzo­vať. Tak som sa do toho pus­til. Výsle­dok bol pre mňa desi­vý! Žia­den taký dôkaz som neob­ja­vil. Musel som skon­šta­to­vať, že nič také neexis­tu­je a ja žijem vo veľ­kom omyle.

To bolo pre mňa trp­ké, boles­ti­vé a straš­né pozna­nie, lebo ak svet nevzni­kol sám od seba, inej alter­na­tí­vy som nevi­del ako tej, že Boh je a prav­du mala sta­rá mama a nie ja. Je to Boh, kto­rý všet­ko stvo­ril. Boh je, ale ja som od neho veľ­mi ďale­ko. Vzdia­le­nosť medzi mnou a Bohom som vní­mal doslo­va fyzic­ky ako veľ­kú a straš­nú pre mňa nepre­ko­na­teľ­nú prie­pasť. Ničo ako vzdia­le­nosť medzi mínus neko­neč­nom a plus neko­neč­nom. Uve­do­mil som si, že ak by som teraz zomrel, skon­čím v pek­le. Zra­zu sa mi pri­po­me­nu­lo všet­ko, čo som v det­stve a mla­dos­ti o Bohu počul. A pre­do mnou stá­la ďal­šia otáz­ka. Ako sa dostať k Bohu? Toto bol oka­mih môj­ho obrá­te­nia k Bohu.

Zača­lo hľa­da­nie Boha a ces­ty k nemu. Či vlast­ne zo začiat­ku to nebo­lo hľa­da­nie, ale tápa­nie. Sia­hol som po vše­li­čom mož­nom, ale nič z toho mi nepri­ná­ša­lo pokoj duše. Bolo to dosť dlhé obdo­bie obáv a neis­to­ty. Boh sa ale nado mnou zmi­lo­val a sám mi vyšiel v ústrety.

Na kated­ru fyzi­ky sme dosta­li nové­ho pra­cov­ní­ka, o kto­rom išiel chýr, že je neja­ký jogín a špi­ri­tis­ta, psy­chot­ro­nik a nie­čo podob­né. Roz­ho­dol som sa, že sa s ním bliž­šie spo­znám a od neho dosta­nem radu na neja­ké duchov­né prak­ti­ky, kto­ré keď budem pre­vá­dzať, bude to ono. Aj sa tak sta­lo. Keď som si mys­lel, že už dozrel čas, tak som sa pred ním roz­ba­lil, aby mi teda pove­dal, čo to on praktizuje.

Pozor­ne ma počú­val a keď som skon­čil, struč­ne mi ozná­mil, že on také nie­čo už nero­bí. Všet­ky pomôc­ky a kni­hy, kto­ré k tomu mal zni­čil a spá­lil. To ma prek­va­pi­lo a vyhŕk­lo so mňa: A čo teda si? Odpo­ve­dal: Som kres­ťan! Ja na to: A pre­čo prá­ve kres­ťan? Nuž, spo­čí­tal som si, pove­dal, že môj život je krát­ky na to, aby som pre­skú­mal, kto­ré nábo­žen­stvo je to pra­vé a tak som sa obrá­til k Bohu, aby mi on uká­zal ces­tu, kto­rou mám ísť. A sta­lo sa. Viem že som zachrá­ne­ný, a že som kresťan.

Bola to krát­ka reč, ale pre­sved­či­vá! Ešte tam u neho v mojej mys­li zasvie­ti­lo svet­lo. Veď to je ono a je to také jed­no­du­ché a logic­ké! Poďa­ko­val som sa mu a vrá­til som sa k sebe do pra­cov­ne. A hneď tam som sa začal pri­ho­vá­rať k Bohu jed­no­du­chý­mi slo­va­mi: „Otče, aj mne ukáž moju ces­tu, ako si uká­zal jemu“. A taký­mi­to slo­va­mi som sa v ďal­šom pri­ho­vá­ral k Bohu. Až neskôr som si uve­do­mil, že od samé­ho začiat­ku som Boha oslo­vo­val ako nebes­ké­ho Otca. Zrej­me to vo mne osta­lo z nábo­žen­skej výcho­vy, kto­rej sa mi dosta­lo v detstve.

Dni išli jeden za dru­hým. Nech som robil čokoľ­vek a bol kde­koľ­vek, moje myš­lien­ky utie­ka­li k tomu, že Boh je a ja som ďale­ko od neho. Volal som k Bohu, ale nič mimo­riad­ne­ho sa neudia­lo. Čítal som kres­ťan­skú lite­ra­tú­ru, evan­je­li­zač­né trak­tá­ty, počú­val a čítal sve­dec­tvá. Otvá­ral som aj Bib­liu, kto­rú som dostal od mamy a na jej pamiat­ku som si ju ucho­val. Sna­žil som sa, ale nero­zu­mel som jej. Nedo­ká­zal som ucho­piť zmy­sel toho, čo som čítal.

Pri­šiel koniec janu­ára 1992. Ško­lá­ci dosta­li pol­roč­né práz­dni­ny a tak man­žel­ka mala pár dní voľ­na. Odces­to­va­la k rodi­čom, lebo tam ju na nie­čo potre­bo­va­li. Syn vte­dy už bol v zahra­ni­čí na dokto­rand­skom štú­diu. Ja som sa roz­ho­dol víkend strá­viť na cha­te, kto­rú sme si pred rok­mi posta­vi­li v poho­rí Veľ­kej Fat­ry. Aj tu som o ničom inom neroz­mýš­ľal ako o tom, ako byť s Bohom, ako sa k nemu dostať. Už bol večer a roz­ho­dol sa ísť spať. Pre­zlie­kol som sa do pyža­ma, ale ešte som sa na chví­ľu posa­dil na lavi­cu. Zra­zu so mňa doslo­va vyle­tel výkrik: „Otče, odpusť mi a zachráň ma!“ Sám som sa tomu podi­vil. Nič zvlášt­ne sa zase so mnou neudia­lo okrem toho, že keď som sa posta­vil, cítil som sa neja­ký ľah­ký, ako by nie­kto so mňa zlo­žil ťaž­ký batoh. Ale neve­no­val som tomu väč­šiu pozor­nosť a nepri­kla­dal som tomu dôle­ži­tosť – bolo 1. feb­ru­ára 1992, 20 hodín a asi 25 minút večer. Čo sa to so mnou sta­lo, pocho­pil som až na dru­hý deň ráno.

Keď som sa ráno zobu­dil, prvé, čo som si uve­do­mil bolo, že som sa nád­her­ne vyspal, čo som nepoz­nal už veľ­mi dlho. Býva­lo tak, že keď som sa ráno pre­bu­dil bol som nevys­pa­tý a viac una­ve­ný, ako keď som si večer líhal. A zra­zu je toto preč! – vyspal som sa do chuti.

Vyšiel som pred cha­tu a tak­mer som nepoz­nal svet. Všet­ko žia­ri­lo, jaga­lo sa. Mal som dojem, že mi stro­my svo­ji­mi vet­va­mi tlies­ka­jú. To naj­pod­stat­nej­šie ale bolo, že to práz­dno v duši, kto­ré som mal a kto­ré bolo mojim veľ­kým trá­pe­ním, bolo zapl­ne­né. Aj tá neko­neč­ná vzdia­le­nosť medzi Bohom a mnou sa stra­ti­la. Vní­mal som, že už som s ním. V mojej duši bol roz­hos­te­ný pokoj, kto­rý som tak úpen­li­vo hľa­dal. Strach zo smr­ti zmi­zol, bol preč, stra­til sa.

1. feb­ru­ár 1992, 20. hodi­na a 25. minú­ta sú dátum a čas môj­ho zno­vuz­ro­de­nia. Moja iden­ti­ta pod­ľa pri­ro­dze­nos­ti od vte­dy znie: Nové stvo­re­nie v Kris­to­vi. Pred zno­va zro­de­ním hrieš­nik a teraz nové stvo­re­nie v Kris­to­vi. Obe sú to iden­ti­ty pod­ľa Písma.

Iden­ti­ta nové stvo­re­nie v Kris­to­vi je naj­vyš­šou iden­ti­tou, akú ľud­ské stvo­re­nie môže obdr­žať. Táto iden­ti­ta zna­me­ná, že člo­vek, kto­rý sa ňou vyzna­ču­je, pat­rí Ježi­šo­vi Kris­to­vi, pat­rí Páno­vi, pat­rí Bohu. Nové stvo­re­nie v Kris­tovi je iden­ti­ta všet­kých tých, kto­rí več­nosť budú trá­viť v Božej prí­tom­nos­ti v novom Jeruzaleme.

Poznám­ka. Otáz­ka iden­ti­ty je vysvet­le­ná v člán­koch: Kres­ťan­stvo – Čo to je?, Sta­rý a nový člo­vek,

Pokra­čo­va­nie v člán­koch: V služ­be evan­je­lia štu­den­tom, Ďal­šie roky služ­by, Vyzna­nie osob­nej viery

Umiest­ne­né: 7. októb­ra 2024

image_pdfimage_print