Som fyzik

Pred­ho­vor Prof. Joh­na  Har­tnet­ta k jeho pred­náš­kam na kon­fe­ren­cii v Žiline

 

Som fyzi­kom na Zápa­do­aus­trál­skej uni­ver­zi­te (Uni­ver­si­ty of Wes­tern Aus­tra­lia) a zostro­ju­jem hodi­ny – vyso­ko sta­bil­né zafí­ro­vé osci­lá­to­ry. Podie­ľam sa na vyučo­va­ní kre­a­ci­onis­tic­ké­ho sve­to­ná­zo­ru a ako zás­tan­ca stvo­re­nia sa pri­ro­dze­ne zau­jí­mam aj o koz­mo­ló­giu. Pub­li­ko­val som prá­ce v oblas­ti teore­tic­kej fyzi­ky a koz­mo­ló­gie. Pri­tom ako fyzik sa sna­žím nájsť taký koz­mo­lo­gic­ký model ves­mí­ru, kto­rý by zod­po­ve­dal bib­lic­ké­mu sle­du uda­los­tí tak, ako sú opí­sa­né v Bib­lii, a to pre­dov­šet­kým v kni­he Genezis.

 

Pred pár rok­mi sme spo­lu s Ale­xom Wil­liam­som napí­sa­li kni­hu, kto­rá má názov Demon­táž Veľ­ké­ho tres­ku. Jed­na z mojich pred­ná­šok na tej­to kon­fe­ren­cii je na túto istú tému. Sna­žím sa pou­ká­zať na to, že za mode­lom Veľ­ké­ho tres­ku exis­tu­je množ­stvo (celý rad) vedec­kých, teolo­gic­kých aj filo­zo­fic­kých pred­po­kla­dov, na kto­rých je ten­to model vybu­do­va­ný. V tej­to kni­he sme odkry­li nie­kto­ré z tých­to základ­ných pred­po­kla­dov a tiež sme v nej pou­ká­za­li na váž­ne prob­lé­my, kto­rým Veľ­ký tresk čelí.

 

Zau­jí­mam sta­no­vis­ko, že aj z pohľa­du vedy je bib­lic­ká sprá­va ove­ľa lep­ším koz­mo­lo­gic­kým opi­som než Veľ­ký tresk, pre­to­že vo ves­mí­re vidí­me vytvá­ra­nie nových hviezd. Astro­nó­mo­via hovo­ria, že keď sa poze­rá­me na nie­kto­ré gala­xie, pria­mo vidí­me aktív­ne oblas­ti for­mo­va­nia hviezd. Bib­lia hovo­rí, že na štvr­tý deň Boh stvo­ril hviez­dy a gala­xie ves­mí­ru. Ale aj veľ­mi inte­li­gent­ný a bys­trý pro­fe­sor Ste­ven Hawking napí­sal vo svo­jich kni­hách „O krát­kej his­tó­rii času“ a „Teória všet­ké­ho“, že nevie­me nič o pôvo­de hviezd a gala­xií, nevie­me, ako sa sfor­mo­va­li (mys­lí sa tým z pohľa­du vedy – poznám­ka redak­cie). Zdá sa teda, že Bib­lia má jas­nej­šiu odpo­veď na otáz­ku, ako vzni­kol ves­mír a pre­čo sme tu.

 

V pred­náš­ke „Hubb­le Bubb­le Big Bang in Troub­le“ (Hubb­lo­va bub­li­na a Veľ­ký tresk v ťaž­kos­tiach) rozo­be­rám ďal­šie prob­lé­my Veľ­ké­ho tres­ku. Jeden z  prob­lé­mov je ten, že zo súčas­né­ho astro­no­mic­ké­ho pozo­ro­va­nia ves­mí­ru sa uka­zu­je, že gala­xie vzni­ka­jú – sú vyvr­ho­va­né – zo stre­du aktív­nych gala­xií. To je v roz­po­re s mode­lom Veľ­ké­ho tres­ku, pod­ľa kto­ré­ho všet­ka hmo­ta vo ves­mí­re bola pôvod­ne vytvo­re­ná pri Veľ­kom tres­ku a pomer­ne sko­ro po ňom sa sfor­mo­va­li hviez­dy a gala­xie. Vo Veľ­kom tres­ku neexis­tu­je pokra­ču­jú­ci pro­ces tvor­by gala­xií – jed­no­du­cho v ňom sa vznik nových gala­xií nepri­púš­ťa. To je jeden z kľú­čo­vých pred­po­kla­dov toh­to modelu.

 

Ďal­ší pred­po­klad je ten, že ves­mír je homo­gén­ny, teda že hmo­ta je vo ves­mí­re rov­no­mer­ne rozptýlená/rozložená. Prob­lé­mom však je, že keď pozo­ru­je­me čer­ve­ný posun zvlášt­nych objek­tov nazý­va­ných kva­za­ry, kto­ré majú veľ­ký čer­ve­ný posun, vidí­me ich fyzic­ky spo­je­né s gala­xia­mi s níz­kym čer­ve­ným posu­nom. To spo­chyb­ňu­je jeden zo základ­ných pred­po­kla­dov, že pod­ľa čer­ve­né­ho posu­nu mož­no merať vzdia­le­nos­ti vo ves­mí­re. Ak tie­to kva­za­ry, kto­ré majú veľ­ký čer­ve­ný posun, sú fyzic­ky spo­je­né s gala­xia­mi s níz­kym čer­ve­ným posu­nom, potom nie sú v takej veľ­kej vzdia­le­nos­ti, ako hovo­rí Hubb­lov zákon – a to mení celý náš obraz ves­mí­ru. Toto je veľ­ký prob­lém pre Veľ­ký tresk, ale nie pre zás­tan­cov stvo­re­nia. Z pohľa­du môj­ho kre­a­ci­onis­tic­ké­ho (kre­ač­né­ho) mode­lu vidím, že je to tá istá Božia stvo­ri­teľ­ská ruka, kto­rá vytvá­ra gala­xie zo stre­du iných gala­xií vo štvr­tom dni stvo­ri­teľ­ské­ho týžd­ňa, čo pod­ľa času mera­né­ho hodin­ka­mi na Zemi nasta­lo pred 6 – 7 tisíc rokmi.

 

Vo štvr­tej pred­náš­ke sa sna­žím odpo­ve­dať na otáz­ku: Ak je ves­mír veľký/starý nie­koľ­ko miliárd sve­tel­ných rokov, ako môže­me vidieť hviez­dy a gala­xie tak ďale­ko? Je to veľ­mi dob­rá otáz­ka a aj pre zás­tan­cov stvo­re­nia pred­sta­vu­je prob­lém šíre­nia sa svet­la. Dodal by som, že aj evo­luč­ní stú­pen­ci Veľ­ké­ho tres­ku majú prob­lém so šíre­ním svet­la, kto­rý sa nazý­va prob­lém hori­zon­tu. Relikt­né koz­mic­ké mik­ro­vln­né žia­re­nie poza­dia ves­mí­ru sa zdá byť veľ­mi rov­no­mer­né, tep­lo­ta je rov­na­ká, nech sa poze­rá­te kto­rým­koľ­vek sme­rom vo ves­mí­re. Ale nema­lo by to tak byť, ak toto žia­re­nie pochá­dza z ohni­vej gule Veľ­ké­ho tres­ku. Mali by tam byť rôz­ne teploty.

 

Kaž­do­pád­ne, pre zás­tan­cov stvo­re­nia vychá­dza rie­še­nie prob­lé­mu šíre­nia svet­la zo vzdia­le­ných hviezd a gala­xií z novej koz­mo­ló­gie, kto­rú vypra­co­val pro­fe­sor Mos­he Car­me­li z Ben Guri­ono­vej uni­ver­zi­ty v Izra­e­li. Začal som ju štu­do­vať pred nie­koľ­ký­mi rok­mi a uve­do­mil som si, že v nej spo­čí­va rie­še­nie. Ak by počas uda­los­ti stvo­re­nia bol ves­mír náh­le rozo­pnu­tý nie­len expan­zi­ou, ale ove­ľa rých­lej­šie, s nesmier­nou akce­le­rá­ci­ou (zrých­le­ním), umož­ni­lo by to vytvo­re­nie hmo­ty z gala­xií, čo je v pod­sta­te stvo­re­nie novej hmo­ty z vákua pri zacho­va­ní ener­gie. Nie je to stvo­re­nie z ničo­ho, ex nihi­lo. Zis­ti­li by ste, že pomy­sel­né hodi­ny vo ves­mí­re by pri­tom šli veľ­mi rých­lo v porov­na­ní s pomy­sel­ný­mi hodi­na­mi na Zemi. Z teórie rela­ti­vi­ty vie­me, že čas nie je vo ves­mí­re abso­lút­ny. V tom­to pro­ce­se by bol k dis­po­zí­cii dosta­toč­ne dlhý čas na to, aby svet­lo aj z naj­vzdia­le­nej­ších gala­xií dora­zi­lo na Zem len za 24 hodín – mera­né pozem­ský­mi hodinami.

 

Tak­že, ak by ste boli na Zemi počas štvr­té­ho stvo­ri­teľ­ské­ho dňa, hodi­ny vo ves­mí­re by v porov­na­ní s pozem­ský­mi hodi­na­mi išli extrém­ne rých­lo. Svet­lo by malo dosta­tok času šíriť sa kon­štant­nou rých­los­ťou svet­la a dora­ziť až na Zem za 24 hodín. V čase, kedy na šies­ty deň Adam otvo­ril oči, mohol vidieť všet­ky hviez­dy, kto­ré sa dajú vidieť voľ­ným okom. Keby mal dob­rý (dneš­ný) tele­skop, mohol by vidieť aj tie najvzdialenejšie.

 

Zis­til som, že toto je plne vše­obec­ne  rela­ti­vis­tic­ká teória, kto­rá nepred­po­kla­dá žiad­nu tma­vú ener­giu ale­bo tma­vú hmo­tu, a vysvet­ľu­je množ­stvo ďal­ších ano­má­lií vo ves­mí­re. Do úvah (teórie) však vná­ša nový prvok, kto­rým je ďal­ší, pia­ty roz­mer, a tým je rých­losť expan­zie pries­to­ru. Ten­to roz­mer je podob­ný roz­me­ru „čas“. Táto teória je nová, je prav­di­vá, je,  ako sa čaka­lo, tro­chu odliš­ná, je však veľ­mi jed­no­du­chá a má len ten­to jeden nový prvok. Zatiaľ nevie­me, či je to koneč­ná odpo­veď, ale uka­zu­je sa, že je tu taká­to mož­nosť a nemô­že­me opúš­ťať bib­lic­ký sled uda­los­tí, len aby sme Bib­liu pris­pô­so­bi­li takz­va­nej moder­nej vede.

 

Kon­fe­ren­cia „Stvo­re­nie a súčas­ná veda, Žili­na 2010“

Z anglič­ti­ny pre­lo­žil Ing. Peter Fraňo

 

 

Umiest­ne­né: 4. aprí­la 2025

 

 

image_pdfimage_print